İç Varis Nasıl Anlaşılır

Halk arasında iç varis olarak bilinen hastalığın adı yüzeysel toplardamar yetmezliğidir. Cilt üzerinde gözle görülen, kalınlaşmış damar oluşturabileceği gibi dışarıdan hiç bir lezyon gözükmeksizin de oluşabilir. özellikle ayakta fazla kalmak zorunda olan kişilerde yer çekiminin de etkisi ile toplardamarlarda kanın tek yönlü hareketini sağlayan kapakçıklarda bozulmalar oluşur. Bu bozulmalar damarın genişlemesine, uzamasına ve kıvrılmasına sebep olur. Kapak bütünlüğü bozulduğu için kanın, yer çekimi etkisi ile aşağı doğru kaçması (reflü) oluşur.

Günün ilerleyen saatlerinde bacaklarda oluşan ağrının, ayak bileğinde görülen şişliklerin,gece kramplarının, ayak tabanında görülen yanmaların temel sebebi budur. Sabah kalkıldığında bu şikayetlerin olmayıp, günün ilerleyen saatlerinde görülmesi varis yönünden değerlendirilmesi gerektiği anlamına gelir.

Varis değerlendirilmesi, klinik şikayetlerin yanı sıra mutlaka doppler ultrasonografi ile yapılır. Doppler varis hastalığında kesin tanı yöntemidir. Burada damarın çapı,reflü derecesi net olarak ortaya konur.Sağlık bakanlığı Sağlık Meslek Mensupları ile Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Diğer Meslek Mensuplarının Iş ve Görev Tanımlarına Dair Yönetmeliğin, 'Sağlık kuruluşları, sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikte bilgilendirme yapabilir.' maddesine göre bu sitede bildirimler yapılmaktadır
Bu sitedeki tüm metinler kalp ve damar cerrahisi kitaplarından alınmış bilgilendirme metinleridir.

HIZLI BİLGİ & RANDEVU FORMU

Aşağıdaki formu doldurun, biz sizi arayalım.

Hemen Arayın
YOL TARİFİ